top of page

Пам’ять заради майбутнього

  • Фото автора: sckonst
    sckonst
  • 11 апр. 2024 г.
  • 2 мин. чтения


          11 квітня 2024 року  для здобувачів освіти 9-11 класів Костянтинівського ЗЗСО №16  було проведено тематичний захід в онлайн-форматі до  Міжнародного дня звільнення в'язнів фашистських  концтаборів  «Пам’ять заради майбутнього», який відзначають  у світі за ініціативою ООН . 

Метою Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів є збереження історичної пам'яті про трагічні події Другої світової війни, що забрала життя мільйонів людей, загиблих у нацистських  концтаборах, гетто та місцях примусового утримування.

11 квітня за ініціативою ООН в світі відзначають Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. У багатьох країнах 11 квітня, в Міжнародний день визволення в'язнів концтаборів, проходять зустрічі, покладання квітів на місця, де стояли мури таборів, та на могили загиблих в'язнів.Друга світова війна завершувалась у Європі весною 1945 року перемогою над гітлерівською Німеччиною, командування якої в агонії приймало ще одне злочинне рішення - знищити в'язнів концтаборів. В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. У такій складній ситуації 11 квітня 1945 року в'язні найбільшого концентраційного табору Бухенвальду підготували й підняли збройне повстання - безпосередньо перед прибуттям американців.  Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті.           Підраховано, що в Дахау, Бухенвальді, Освенцімі загинуло 12 млн людей із 30 країн світу. Серед загиблих було багато дітей. До армії колишніх в'язнів можна зарахувати й тисячі в'язнів радянських концтаборів. 11 квітня — день входження американців на територію Бухенвальду — і був прийнятий як дата, коли відзначається «Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів». Після переходу табору під юрисдикцію СРСР табір було долучено до системи концентраційних таборів НКВС, а 1948 повністю інтегровано в систему ГУЛАГ.            Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих есесівців, в’язень, тривалість життя якого в таборі складала менше року, приносив нацистам майже півтори тисячі рейхсмарок чистого прибутку.

Учні дізналися  про жахливі подробиці існування таборів смерті: Салалспілса, Майданека, Бухенвальда, Освенцима, обговорили документальні свідчення та історичні факти нацистського режиму. Діти наприкінці заходу зробили висновок: історія не повинна повторитися!

Історія тяжіє до повторів, тому людство не має права забувати її страшні сторінки… Завдяки історичній пам'яті людина стає особистістю, народ - нацією, країна - державою.


Вчителька історії Ірина СТАРОДУБЦЕВА






 
 
 

Comments


bottom of page