День Конституції України
- sckonst
- 28 июн. 2024 г.
- 1 мин. чтения
28 червня цього року Україна відзначатиме 28-ту річницю Конституції, головного нормативно-правового акта держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов'язки громадян.
Основний Закон України - Конституцію України - було ухвалено 28 червня 1996 року. До цього Верховна Рада майже добу безперервно працювала над документом і о 9:18 ранку ухвалила його та ввела в дію.
Перед цим над новою Конституцією працювали 6 років. Цей процес розпочався після ухвалення Верховною Радою УРСР "Декларації про державний суверенітет України" 1990 року. У період з 1991-го по 1996-й комісії від Верховної Ради та Президента склали кілька проєктів Конституції. Їх довго обговорювали і доопрацьовували, оскільки деякі питання викликали багато протиріч. Наприклад, ті, що стосувалися державної символіки, статусу російської мови і Криму, влади і власності. Тоді ліві сили виступали за применшення ролі президентської влади, надання однакового статусу українській та російській мовам і збереження автономного статусу Криму. Праві - за президентську вертикаль, українську мову як єдину державну і ліквідацію автономії Криму.
Верховна Рада ухвалила Конституцію в ніч із 27 на 28 червня, за це проголосували 315 депутатів - дві третини від складу. У новому документі затверджували нову державну символіку, статус української мови як єдиної державної, а Крим визнавали автономною республікою у складі України. Відтоді Основний Закон України кілька разів змінювався. Хоча сама процедура зміни та доповнення документу доволі таки жорстка - наприклад, щоб внести якісь правки до розділів потрібно від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради.
Ухвалення Верховною Радою України 1996 року Основного закону стало важливою віхою українського державотворення.
Comments